Богодухівський ЗДО №6 "Дзвіночок"
Харківська область, Богодухівський район

Сторінка музичного керівника

23.02.2024

Навчання музиці

    Часто доводиться чути від батьків: " А чи є у моєї дитини слух?" "У моєї дитини є музичні здібності, і чи можна їй займатися музикою?" Навчання музиці важливо для кожної дитини, але намагатися "виростити" професійного музиканта з кожної дитини неможливо і не потрібно. А побачити чи є у дитини музичні здібності можна лише в процесі навчання, більш того, саме в процесі навчання відбувається і розвиток музичних здібностей. Заняття музикою необхідні кожній дитині, вони допомагають її загальному розвитку, допомагають розвинути відчуття прекрасного. Навчання музиці покращують характер дітей і благотворно впливають на їх психологічний стан.

   Кожна дитина - це яскрава індивідуальність, це унікальний мир, єдине у своєму роді поєднання особливостей особи, характеру, темпераменту. Нескінченна різноманітність людських типів - це безцінний дар, яким обдарувала нас природа. Маленька дитина - це особа, вже здатна на оригінальне мислення, на вираз власного "Я", на прояву волі. Щоб розвинути і зберегти в дитині особу, здатну на яскраве самовираження, педагог повинен знаходити до кожної дитини особливий підхід.

    Прийнято вважати, що навчання дітей музиці слідує починати з 5-6 років. Але існує і інша думка: музичне виховання слід починати з внутрішньоутробного періоду. Перш ніж почати вчитися на якому б то ні було інструменті, той, хто навчається - будь то дитина або дорослий - повинен вже духовно володіти якоюсь музикою: так би мовити, берегти її у своєму розумі, носити в своїй душі і чути своїм слухом. Весь секрет таланту і генія полягає в тому, що в його мозку вже живе повним життям музика раніше, ніж він вперше торкнеться до клавіш або проведе смичком по струні; от чому немовля Моцарт "відразу" заграв на фортепіано і на скрипці. Батькам, охочим виховати всесторонньо розвинуту дитину у тому числі і в музичному плані, необхідно починати його виховання ще з внутрішньоутробного періоду. Тобто слухати музику (бажано спокійну і мелодійну), відвідувати музеї і театри. За спостереженнями вчених, у мам, що займаються в період вагітності мистецтвом, часто народжуються діти з добрими здібностями в різних сферах мистецтва. Бажано співати мамам своїй дитині колисанки перед сном, і дуже важливо співати їх не фальшиво, оскільки саме цим можна порушити у дитини музичний слух назавжди.

    Все вищесказане - лише підготовчий, пасивний етап навчання музиці. Але, маючи такий внутрішній музично-слуховий багаж, дитині набагато легше буде навчатися музиці надалі.

___________________________________________________________________________________________________________________

15.02.2024

___________________________________________________________________________________________________________________

14.07.2023

Патріотичне виховання засобами музики

Музичне мистецтво у педагогіці є важливим та ефективним засобом виховного впливу на дитину. Ввести маленьких дітей у чарівний світ музики, Виховуючи на її основі добрі почуття, Прищеплюючи моральні якості – це вдячна і разом з тим важлива справа.

Під морально-патріотичним вихованням ми розуміємо процес сприяння морально-патріотичному ставленню людини, формування в неї таких якостей:

Моральних почуттів ( сумління, обов’язку, віри, відповідальності, громадянськості, патріотизму) .

Морального обличчя ( терпіння, милосердя, толерантності ) .

Моральної позиції ( здатності розрізняти добро і зло, виявляти самовідданість, готовність до подолання життєвих випробувань) .

Моральної поведінки (готовності служіння людям і Вітчизні, проявів духовної стійкості, доброї волі) .

Одне з завдань музичної освіти – формування патріотичних почуттів у дітей дошкільного віку засобами музики.

Саме в дошкільному віці формуються задатки моральності, розуміння, що таке «добре» і що таке «погано». Мета музичного керівника в дошкільному закладі полягає не лише у вихованні окремих талантів, а саме головне в тому, щоб усі діти полюбили музику і вона стала для них духовною потребою.

Те, що згаяно в дитинстві, ніколи не надолужити в роки юності й тим більше в дорослому віці. Чуйність, сприйнятливість до краси в дитячі роки незрівнянно глибша, ніж у пізніші періоди розвитку особистості. Одним із головних завдань музичного керівника є виховання потреби в прекрасному, яка визначає весь устрій духовного життя дитини, її взаємин у колективі.

Потреба в прекрасному утверджує моральну красу, народжуючи нетерпимість до всього вульгарного, потворного. « Тримаючи в руках скрипку, людина не здатна вчинити погано» - говорить народна мудрість.

Завдання патріотичного виховання засобами музики

* Виховувати потребу в пізнавальній активності через сприйняття витворів мистецтва.

* Розвивати художні та творчі здібності дітей через ознайомлення з народним фольклором.

* Формувати потріотичне ставлення та відчуття належності до рідної країни, домівки, сім*ї.

 Система морально-патріотичного виховання в ДНЗ – це взаємодія з педагогами, вузькими спеціалістами, з батьками, з дітьми. Музика легко та природно поєднується з усіма освітніми лініями дошкільної освіти. Завдання музичного керівника полягає в тому, щоб наблизити дітей до процесу світотворення. У результаті цього народжується нове, особисте ставлення дитини до навколишнього світу.

Таким чином, усі види музичної діяльності можуть бути задіяні як засоби патріотичного розвитку, проте основним видом лишається слухання музики.

Чим раніше дитина отримає можливість познайомитись з українською класичною та народною музикою, тим більш успішним стане її загальний та патріотичний розвиток. Маленькі діти мають обмежені уявлення про почуття та переживання людини, які проявляються в реальному житті. Науковці зазначають, що діти дошкільного віку віддають перевагу життєрадісним, маршованим творам та веселим пісням. Далі йдуть патріотичні пісні, пісні героїчного характеру, та лише на третьому місці – ліричні, спокійні твори та пісні. Це значить, що в дітей треба розвивати здатність до співпереживання чужої радості, горя, любові до ближнього. У міру накопичення музичного досвіду в дітей розвивається емоційний відгук на твори. Емоційна чуйність до музики допомагає зрозуміти, пізнати серцем та розумом художні твори.

Цьому сприяють такі види художньої діяльності, як:

· Художнє сприйняття ( співпереживання почуттів, настроїв автора, розуміння його ідей та задумів.

· Художній аналіз ( вербальне пояснення своїх переживань ).

· Художнє виконання ( передання голосом, жестом, на інструментах художнього задуму ).

· Художня творчість ( вираження власних почуттів і думок у процесі інтонування та імпровізації ).

В Україні духовно-моральне виховання традиційно здійснюється на основі релігії, фольклору. Слухаючи народну, духовну музику та твори великих українських композиторів, в основу яких лягла народна пісня. Казка, легенда, малята освоюють безцінний культурний досвід поколінь, усвідомлюють і опановують народну мелодію, хвилювання простих українських людей, оспівування краси рідної природи.

Мета занять із дітьми народною музикою – на лише познайомити їх зі зразками фольклору, а й прищепити любов до ближнього, уміння виразити свої почуття за допомогою голосу, жесту, руху, тобто виховання музичних і творчих навичок.

Для реалізації завдань патріотично-морального виховання дошкільників необхідний комплексний підхід, який здійснюється в дошкільному закладі на заняттях, у грі, на прогулянці, під час свят та розваг. Під час проведення свят доцільно порушувати такі теми: «Любов до матері», «Добро і зло», «Любов до Батьківщини». Малюкам необхідно знати: Батьківщина – це все, що їх оточує, рідні та близькі люди, які піклуються про них, рідна природа, рідна мова, пісні та вірші, музика і танці – усе вчить дитину пишатися надбаннями свого народу й бережно ставитися до них.

Під час організації та проведення в закладі заходів, які присвячені Дню Перемоги, Дню Незалежності, дойільно запрошувати наших відважних воїнів запасу – татусів та дідусів вихованців, а також ветеранів. У святкових літературно-музичних заходах охоче беруть участь і дорослі, і діти.

Послідовна, систематична, добре організована робота з патріотично-морального виховання в ДНЗ сприяє естетичному та інтелектуальному розвитку дітей, розвиває творчу та пізнавальну активність, формує усвідомлене ставлення до сприйняття музики, інших видів мистецтва. Це наповнює дітей радістю, відкриває безкрайній світ добра, світла, краси та навчає їх творчо змінювати навколишній світ на благо.


26.06.2023

 02.19.png

Один з основних видів діяльності на музичних заняттях – слухання музики. Діти не завжди охоче сприймають музичні твори. В них треба розвивати це бажання, а також й уміння вслухатися в музику, сприймати її, слухати уважно, не відволікаючись, і водночас виховувати через музику позитивні почуття, риси характеру, вміння емоційно відгукуватися на музичні твори.

 Систематичне поглиблене слухання музики сприяє тому, що увага дітей стає стійкішою, а вони самі – більш посидючими, поліпшується їхня пам’ять, розвивається мислення та виникає бажання слухати музичні твори. Важливо тільки, щоб на заняттях звучала високохудожня музика, доступна й зрозуміла дітям.

 Свідоме сприймання настрою музичного твору, форми та інших засобів виразності допомагає дітям у правильній передачі музичного образу в русі, пісні, грі тощо. Адже треба розрізняти і різноманітний характер музики, й форму твору (вступ, частини, фрази), і різні засоби музичної виразності (динамічні, регістрові, темпові зміни, метро ритм).

 Дошкільники, відповідно до характеру музики, узгоджують свої рухи з її особливостями, через те вони постійно вправляються і в навичках слухання музики. Поступове урізноманітнювання почуттів веде до того, що діти в старшій групі ознайомлюються з гумором у музиці («Клоуни» Д.Кабалевського); з танцювальним жанром при чому вже з відомими відмінностями та відтінками у ньому (легка, рухлива «Дитяча полька» М.Глінки, «Вальс-жарт» Д.Шостаковича, веселий, швидкий «Гопак» Мусоргського).


09.06.2023

БЕРЕЖЕМО ДИТЯЧІ ГОЛОСИ!

Голос – це унікальний інструмент, який ми використовуємо, коли розмовляємо, співаємо, кричимо, сміємося чи плачемо. Усім треба пам’ятати, що пошкодивши голос у дитячому віці, можна зіпсувати красу його звучання на все життя. А це позначиться на загальному рівні розвитку мовлення людини, на її нервово-психічному стані.

Зазвичай дорослі несвідомо провокують виникнення хвороб голосового апарату у дітей. В дитячому садочку, дома, чи на дитячих святах (днях народження), на вулиці дуже часто просять дітей голосно відповідати, читати вірші, співати, щоб всім було чути! Але багато батьків та педагогів не розуміють, що потрібно запобігти щонайменшому перегріванню голосових зв’язок дітей, слідкувати, щоб режим дитячої розмови був помірним, не перехожив у крик.

Голосовий апарат – це частина нашого організму і за його станом необхідно стежити. Тому треба дотримуватися правил його гігієни та охорони, а саме:

1.  уникати крику, перенапруження мовленнєвого апарату;

2. не співати під час хвороби;

3. не співати на вулиці у холодну пору року;

4. максимально захистити себе від наслідків різкої зміни температури довкілля;

5.  обмежувати вживання гострих, солоних, занадто холодних та гарячих страв.

Уберегти дитячий голос від пошкоджень допоможе дотримання співацького режиму. Відповідно до нього для дітей дошкільного віку та першокласників встановлюють тривалість співу не більше 10 хвилин. В структурі дитячої захворюваності провідне місце належить захворювань глотки, що, у свою чергу, веде до порушень мови.

Найчастіше причиною порушення функцій голосового апарату є гострі запальні захворювання верхніх дихальних шляхів, ангіни (тонзиліт), гострий нежить (риніт), запалення горлянки (фарингіт), гортані (ларингіт), трахеї (трахеїт) і бронхів (бронхіт). Мовні навантаження і спів необхідно у цьому випадку припинити до одужання. У разі хвороби органів голосового апарату необхідно вчасно звертатися до лікаря.
      Отже, дотримання елементарних правил гігієни та охорони голосу , увага до цієї проблеми з боку дорослих забезпечать здоров’я голосового апарату у дітей та красу звучання їхніх дзвінких голосі

 


                                                                                                                       22.05.2023                                                                                    


        19.04.2023

ВИКОРИСТАННЯ МНЕМОТЕХНІКИ ПІД ЧАС ПРОВЕДЕННЯ ЗАНЯТЬ З МУЗИЧНОГО РОЗВИТКУ ДИТИНИ

Для кращого запам`ятовування матеріалу на занятті, педагог застосовує у своїй роботі безліч методів. Одним з них є мнемотехніка - сукупність правил та прийомів, що допомагають краще запам`ятати подану інформацію.Використання мнемотехніки є доцільним для дітей дошкільного віку. В даному випадку на музичних заняттях. Вона допомагає дітям легше сприйняти літературний текст пісень, забавлянок, потішок через зорову пам`ять.Суть полягає в тому, що на кожну фразу чи словосполучення придумується зображення - увесь вірш чи текст пісні замальовується схематично. Після цього, використовуючи графічне зображення,
відтворює текст цілком.

         

 

03.04.2023

 

 

 

   

Основні завдання музичного виховання:

1. Виховувати любов та інтерес до музики. Тільки розвиток емоційної чуйності і сприйнятливості дає можливість широко використовувати виховний вплив музики.

2. Збагачувати враження дітей, знайомлячи їх у виразно організованій системі з різноманітними музичними творами і використовуваними засобами виразності.

3. Залучати дітей до різноманітних видів музичної діяльності, формуючи сприйняття музики і найпростіші виконавські навички в області співу, ритміки, гри на дитячих інструментах. Знайомити з початковими елементами музичної грамоти. Все це дозволить їм діяти усвідомлено, невимушено, виразно.

4. Розвивати загальну музикальність дітей (сенсорні здібності, ладо-висотний слух, почуття ритму), формувати співочий голос і виразність рухів. Якщо в цьому віці дитини навчають і залучають до активної практичної діяльності, то відбувається становлення і розвиток всіх його здібностей.

5.Сприяти розвитку музичного смаку. На основі отриманих вражень і уявлень про музику проявляється спочатку вибіркове, а потім оцінювальне ставлення до виконуваних творів.

6. Розвивати творче ставлення до музики перш за все в такій доступній для дітей діяльності, як передача образів у музично-ритмічних рухах, пісенних імпровізаціях, в іграх і драматизації.

У дитячому саду ми щодня займаємося музичною діяльністю. Працюємо над розвитком музичних здібностей, прищеплюємо естетичний смак.

      


Пальчикові ігри:                                                                                                                    20.03.2023

Пальчикова гра – це промовляння вірша з одночасним відтворенням його змісту за допомогою пальців рук. Техніка виконання пальчикових ігор проста, рухи нескладні. Однак саме вони знімають напруження рук, сприяють розслабленню м’язів усього тіла. Найбільше дітям подобаються пальчикові ігри зі співом, де тексти можна наспівувати на будь-якумелодію. У музичних пальчикових іграх замість промовляння текст проспівують. І оскільки дрібнамоторика та артикуляція звуків перебувають у прямій залежності одна від одної ,музичні
пальчикові ігри не лише сприятимуть розвитку рухової активності ,а й зв’язності мовлення дітей.

Музичні пальчикові ігри дають змогу дітям через спів запам’ятовувати невеличкі вірші, значно поліпшують функції мовлення, розвивають власні музичні здібності та музичну пам;ять, відчуття ритму, розширюють уявлення про навколишній світ, збагачують словниковий запас. Більш того вони пробуджують фантазію та любов до музики.
Підбираємо пальчикові ігри враховуючи вік дітей та рівень їхньої підготовки. Скажімо, малюкам ще складно промовляти текст, вони виконують рухи разом з вихователем або батьками. Діти двох-трьох років добре сприймають пальчикові ігри, які необхідно виконувати однією рукою. Трирічні малюки вже здатні освоїти ігри, які необхідно виконувати обома руками.
Пальчикові ігри станутьнуть в нагоді батькам, педагогам та сподобаються дітям.

                                          


28.02.2023

Поради дорослим:


 Щоб дитина розвивалася музично, зовсім не обов’язково чекати її вступу до музичної школи або
звертатися до фахівця. Прилучати малюка до музики, використовуючи її загально розвивальні
можливості, може й людина без музичної освіти. Тож найперша порада батькам - співайте!
Співайте немовляті із самого народження. Навіть якщо ви трохи фальшуєте. Якщо ви соромитесь
свого співу, робіть це , коли ви наодинці з малюком (діти – поблажливі й вдячні слухачі).
Річ у тому, що слух розвивається одночасно з голосом! Якщо мама не співає разом з дитиною, то
вона не навчиться цьому самостійно! Наспівуючи з матусею простеньку пісеньку, малюк
інстинктивно прислуховується до маминого голосу: а чи співаю я так, як мамочка? Спочатку дитина
інтонує, попадає в дві ноти, потім в три і т.д. В такі моменти дитина запам’ятовує, як працює
голосовий апарат, як вірно дихати.Для спільного музикування потрібно правильно підбирати пісні,
характерні віковим особливостям дитини.
Для початку слід вибирати коротенькі поспівки, поки дитина не навчиться виконувати їх чисто
наприклад:
«Скаче жабка по доріжці, витягнувши свої ніжки»
«Я маленьке слоненя, люблю гратися щодня»
«Диби – диби – диби – ди»
Виберіть пісню, яка вам до вподоби, і співайте її дитині. Робіть це хоча б раз на день.
Не змушуйте дитину співати!  Не хвилюйтеся, якщо дитина довго не починає співати.  Малюк
повинен багато разів почути одну і ту ж пісеньку, перш ніж сам почне її співати.  Необхідно, щоб в
його пам’яті відклалося правильне звучання, інакше він не побачить різниці між вірним варіантом і
своїм власним невпевненим виконанням.
  Ніколи не кажіть дитині, що він співає фальшиво!  Правильність відтворення музичних звуків тісно
пов’язана з вірою в себе.  Якщо малюк співає невірно, скажіть йому, що він співає майже
правильно, але звук треба спочатку прослухати подумки, а вже потім співати.  Ніколи не кажіть, що
у нього немає слуху!
  Хваліть!  Частіше хваліть, радійте успіхам малюка, підспівуйте йому.
Співайте діткам! Не соромтесь! Адже саме ви – найкращий співак і приклад для своєї дитини!


03.02.2023

Завдання музичного виховання:

- підтримувати у дітей бажання слухати музику, емоційно нам неї відгукуватися, розповідати про неї;

- формувати досвід музичних вражень;

- розвивати музичні здібності;

- розвивати мислення і творчу уяву;

- спонукати дітей самостійно визначати настрій, характер музичного твору, засоби музичної виразності;

- вдосконалювати вміння слухати музику, розрізняти її інтонації, мелодію, змістове наповнення;

- вчити слухати та диференціювати тембри інструментів;

- вправляти в умінні визначати жанрову належність музичного твору;

- формувати здатність створювати музичний образ;

- розвивати бажання та вміння втілювати у творчих рухах настрій, характер музичного образу.

Форми організації музичного виховання:

I. Заняття, як основна форма роботи:

    За кількістю учасників:

- індивідуальні;

- групові;

- фронтальні;

    За видами діяльності:

- типові;

- домінантні;

- тематичні;

- комплексні;

II. Розваги:

     1.Ляльковий театр;

     2. Концерт;

     3.Перегляд телепередач;

     4.Ігри, забави, естафети;

     5.Дні Народження дітей;

Свята.

 


Як підготувати дитину до свята

Шановні батьки, підготовка дитини до свята, очікування свята — це велика відповідальність, психологічне навантаження. 

Пропонуємо поради, які допоможуть вам підготувати дитину до свят:

ЗОВНІШНІЙ ВИГЛЯД ДИТИНИ

Зачіска дитини та макіяж повинні бути безпечними (обережно алергія).
Одяг (костюм) дитини повинен бути зручним, святковим, безпечним (без гострих, колючих прикрас), відповідати розміру.
Взуття: чешки або інше взуття, в якому зручно виконувати музично-ритмічні рухи. Щоб переконатись, що дитині буде комфортно — треба завчасно приготувати костюм, дати можливість дитині в ньому походити вдома.

РОЗУЧУВАННЯ РОЛІ

При написанні сценаріїв свят враховується програмові вимоги, вікові можливості, творчі здібності дітей, досвід педагога та умови (музичний зал).
Під час розподілу ролей враховується бажання, творчі здібності дітей. Щоб дитина почувала себе впевнено допоможіть їй передати характер ролі за допомогою інтонації, міміки, рухів; вивчіть слова віршів, пісень. Запропонуйте їй уявити себе артистом, який виступає на сцені, перегляньте телепередачі за участю дітей, зверніть увагу дитини як треба танцювати, співати і т.д. Потренуйтеся перед дзеркалом.
За потреби отримайте консультацію вихователя, музичного керівника, психолога.

ПРИСУТНІСТЬ БАТЬКІВ

Пишайтеся своєю дитиною, будьте прикладом для неї.
Якщо у вас немає можливості бути присутнім на святі — підготуйте до цього дитину, поясніть причину.

ПЕРЕГЛЯД СВЯТА

Приходьте за 10-15 хвилин до початку свята.
Зніміть верхній одяг, перевзуйтеся або одягніть бахіли.
Огляньте виставку поробок.
До зали заходьте після запрошення.
Вимкніть мобільний телефон.
Не коментуйте виступи дітей під час свята.
Не відволікайте увагу дітей зауваженнями, проханнями позування перед камерою — це може мати небажані наслідки.
Підтримуйте виступ дітей оплесками.
Після закінчення свята дочекайтесь коли діти вийдуть до групи.
Якщо у вас є бажання продовжити свято вдома, ви можете забрати дитину, попередивши вихователя і зробивши запис у «Зошиті тимчасової відсутності дитини».
Кількість присутніх дорослих обмежена до 2-х осіб від родини у зв’язку з площею приміщення та вимогами з безпеки життєдіяльності.

Якщо ваша дитина під час свята, побачивши вас може відмовитись від виступу або розплакатись, чи у вас склалися особливі обставини і ви прийшли з маленькою дитиною — пропонуємо свято подивитись у фойє. Сприймайте своїх дітей такими, якими вони є. Вони мають бути впевнені в вашій любові в будь-яку хвилину. Пам’ятайте, що вашу дитину навчають не ваші слова, а ваш особистий приклад, ваша поведінка та душевна доброта.


25.01.2023

Основні види діяльності

музичного керівника у дошкільному закладі

Відповідно до посадових обов’язків, вимог методики музичного виховання муз керівникові необхідно здійснювати таку діяльність:

1.Проводити заняття у кожній віковій групі двічі на тиждень відповідно до графіка роботи. Це вимагає значної попередньої підготовки: добір й розучування музичного репертуару, необхідного для роботи, розробка й планування засвоєння програмових навичок, підготовка наочного матеріалу, приладдя, прослуховування музичних записів.

2. Планувати й проводити індивідуальні заняття.

3. Діагностувати рівень музичного розвитку дітей.

4. Складати та відповідати за складання сценаріїв свят, програм розваг, підготовку та їх проведення.

5. Керувати роботою вихователя у сфері музичного розвитку дітей шляхом індивідуальних консультацій та групових занять.Під час консультацій музкерівник ознайомлює вихователів із планом роботи, розучує з ними дитячі музичні твори, звертаючі увагу на ті вміння і навички, якими має оволодіти кожна дитина, обговорює проведені заняття (відзначає успіх та труднощі дітей, пояснює, як можна їм допомогти), добирає репертуар для програвання на ранковій гімнастиці, інших заняттях, прогулянках тощо. На групових заняттях для вихователів муз керівник систематично вдосконалює навички дітей у галузі пісні й руху. Розучує з ними твори для індивідуального і колективного виконання на святах і під час розваг. При цьому бере до уваги здібності кожного педагога. Кількість консультацій та занять залежить від музичної підготовленості вихователів.

6. Вести роботу з батьками, залучаючи їх до загального процесу музичного виховання.План роботи з батьками є складовою річного плану, у ньому необхідно передбачити лекції, відкриті заняття, батьківські збори, виставки, під час яких муз керівник дає поради батькам з питань музичного виховання дітей. У кожному дошкільному закладі є «Куточок для батьків», де поруч з іншими вміщені матеріали з музичного виховання, які заздалегідь готує музичний керівник. Зміст матеріалу стенда замінюється через 1,5 місяця.


 Музично-дидактичні ігри

Гра «Сонечко і дощик»

Мета : виявляти вміння дітей сприймати та розрізняти різний характер музики ( весела , сумна ) .

Обладнання : картинки із зображенням сонечка – «весела» музика і хмаринки – «сумна» музика .

Музичний репертуар : «Сонечко» , муз. М. Раухверга ; «Прогулянка і дощик» , муз. А . Філіпенка .

Методика проведення гри . Дітям роздають по дві картинки із зображенням «сумної» хмаринки та «веселого» сонечка . Діти слухають музичний твір , визнають характер музики ( веселий або сумний ) ,піднімають картинку , що відповідає характеру музики .

Гра «Лялька танцює і відпочиває» .

Мета : виявити вміння дітей розрізняти музику за темпом ( швидка чи повільна ) , динамікою ( голосна чи тиха ) .

Обладнання : лялька – іграшка .

Музичний матеріал : «Колискова» , муз . Я . Степового ; «Гопак» , муз . Я . Степового .

Методика проведення гри . Дітям роздають іграшки – ляльки . Лунає музика . Якщо вона тиха , повільна , спокійна , лагідна – діти колишуть ляльку , а якщо швидка , гучна , весела бадьора – діти танцюють із нею .

Гра «Хто у гості прийшов ?»       

Мета : виявити вміння дітей співати природнім голосом доступні за змістом пісні різного характеру в діапазоні «ре – ля» , чітко вимовляти слова .

Обладнання : іграшки «котик» та «півник» .

Музичний репертуар : українська народна пісня «Котику сіренький» , пісня «Півник» , муз . В . Вітліна , сл. А . Пасової .

Методика проведення гри . Педагог запрошує дітей подивитися , хто до них у гості прийшов . Коли вітаються з котиком – звучить мелодія пісеньки «Котику сіренький» , коли з півником – мелодія пісні « Півник» . Педагог розповідає дітям , що тваринки прийшли послухати про себе пісеньки . До кого доторкнеться тваринка , треба заспівати пісеньку про цю тваринку .

Гра «Впізнай та заспівай пісеньку»

Мета : перевірити вміння дітей упізнавати знайомі пісеньки та передавати у співах мелодію .

Методика проведення гри .

1 етап . Педагог пропонує дитині прослухати по черзі декілька знайомих мелодій пісень . Дитині необхідно згадати назву музичного твору або якусь фразу із пісні .

2 етап . Педагог пропонує дитині проспівати знайому пісню за музичними фразами , виявляючи особливості вокальних навичок . Співати без напруження , протяжно не поспішаючи , виразно вимовляючи слова .

Гра «Веселий концерт»

Мета : визначити навички дітей співати в ансамблі , не відстаючи й не випереджаючи один одного .

Методика проведення гри . Педагог поділяє дітей на невеликі групи та пропонує провести концерт . Кожна група дітей виконує знайому пісню з музичним супроводом .

    Вправа « Дятел»( сл. А .Фаткіна , муз . Н. Леві )

Мета : визначити навички дітей розрізняти та відтворювати ритм музичної мелодії .

Методика проведення вправи . Педагог співає пісню «Дятел» , діти уважно слухають . Потім ще раз проспівує , як «стукав « дятел , а діти індивідуально за ним повторюють оплесками чи постукуванням , передаючи ритмічний рисунок мелодії .

Можна ускладнювати завдання . педагог пропонує відтворити за зразком та іншою мелодією інші найпростіші ритми оплесками чи постукуванням , ніби дятел .

Гра «Бігаємо – крокуємо – стрибаємо»

Музичний керівник обирає для обстеження одну із запропонованих ігор .

Мета : виявити вміння дітей рухатись відповідно до контрастних змін у музичному супроводі , ритмічно марширувати ( спокійно , весело , бадьоро ) , бігати (весело , легко , дрібно ) , підстрибувати ( як м’ячик ) .

Методика проведення гри . Педагог пропонує дітям уважно послухати музику та відповідно до її характеру виконувати рухи . Під музичний фрагмент маршу дітям треба енергійно крокувати у вільному напрямку , не штовхаючи один одного . Під веселу музику – легко і дрібно бігати на носочках , під веселий , грайливий музичний фрагмент – підстрибувати як м’ячик .

Завдання повторюють декілька разів .

Гра « Рухатись – відпочивати»

Мета : виявити вміння дітей рухатись відповідно до контрастних змін у музичному супроводі ( марширувати , біг , підстрибування ) .

Методика проведення гри . Педагог пропонує дітям уважно послухати музику та відповідно до її характеру виконувати рухи . Звучить музичний фрагмент маршу – діти енергійно крокують , на спокійну музику – діти присідають навпочіпки й підкладають долоні під щічку , відпочивають . Коли звучить весела , легка музика – діти весело , легко біжать на носочках один за одним , знову звучить спокійна музика – діти відпочивають . Потім лунає грайлива музика – діти підстрибують на місці . Гру повторюють декілька разів .

Гра «Пташки літають»

( муз . Г . Фріда )

Мета : виявити вміння дітей відчувати початок та кінець музики , відображати це в рухах ; бігати невеличкими групами в різних напрямках та вказаному напрямку під легку , жваву музику .

Обладнання :два обручі – «хатинки» , емблеми або шапочки пташок .

Методика проведення гри . Діти – «пташки» розміщуються у двох «хатинках» . Педагог нагадує дітям про те , що пташки літають легко , нечутно , тому треба бігати навшпиньках , легко піднімаючи та опускаючи руки – «пташки змахують крилами» . Як тільки залунала музика , діти вибігають зі своєї хатинки та вільно рухаються по залі . Коли музика перестає звучати діти присідають . Знову лунає музика – діти вільно рухаються по залу . Музика закінчується – діти біжать до своїх «хатинок» .

Гра з кольоровими хусточками

( українська народна мелодія в обробці Я . Степового )

Мета : перевірити вміння дітей передавати характер танцю рухами ( танцювальний біг , каблучок , притупи , розведення рук , змахування хусточкою , разом із дорослими кружляння в колі ) .

Обладнання : різноколірні хусточки ( за кількістю дітей ) .

Методика проведення гри . Педагог пропонує дітям ( гру проводять з невеликою кількістю дітей ) взяти в руки хусточки . Потім педагог змахує хусточкою і співом кличе дітей стати в коло :

Усі в коло скоріш біжіть,

Хусточки ви покажіть.

Хусточками помахаємо,

Потанцюємо , заспіваємо.

Вихователь під музику показує танцювальні рухи , а діти повторюють

Логін: *

Пароль: *